Průvodkyně a copyeditorka Kristýna Maková: Skutečná spolupráce obohacuje všechny zúčastněné

Kristýna Maková, průvodkyně a copyeditorka (Foto: Helena H-Ellen Konečná, archiv portálu Pro průvodce)

Kristýna Maková je průvodkyně, copyeditorka a konzultantka obsahového marketingu. Je zakladatelkou projektu Pro průvodce a autorkou jeho obsahové strategie. Jak se stala průvodkyní a proč dělá to, co dělá? To popsala krátce v příběhu, který se stal prvním ze série příběhů turistických průvodců a odborníků ze souvisejících profesí. Pro radost a inspiraci vám všem.

Jak jsem se dostala k průvodcovství?

Od roku 2014 buduju a rozvíjím projekt Praha křížem krážem. Začalo to tím, že jsem občas o víkendech provázela turisty pro Národní kulturní památku Vyšehrad a vytvořila facebookovou stránku, na které jsem zveřejňovala zajímavosti o Praze a pozvánky na prohlídky, které jsem vedla, nebo i občasné procházky, které jsem začala organizovat.

Občas jsem také provázela jen tak pro radost ty, které to zaujalo, jako třeba gospelové zpěváky nebo romský dětský pěvecký sbor, který vystupoval s Českou filharmonií. Už jako malá holka jsem obdivovala průvodce na hradech a zámcích a toužila mít taky ty obrovské svazky klíčů, díky kterým bych mohla pouštět lidi na zajímavá místa, která je nadchnou nebo ohromí. 

Proč jsem se pustila do objevování Prahy křížem krážem?

Těší mě, že můžu druhým pomoct objevovat krásné, vyprávět jim, co je zajímá a o čem možná ani netušili, nebo jim udělat radost zajímavými zážitky. Od listopadu 2019 jsem se tomu začala věnovat intenzivněji, a tak organizuju a realizuju komentované a zážitkové procházky a akce po Praze, se zaměřením na individuální programy na míru i akce pro veřejnost nebo firmy.

Navazuju kontakty s jinými projekty a spolupráce s dalšími průvodci tak, abych pomohla lidem zprostředkovat zajímavé, někdy i netradiční zážitky, jak v Praze, tak i mimo ni, a to třeba i v on-line prostoru, díky zajímavému obsahu na webu a sociálních sítích. Skutečná spolupráce, podle mě, obohacuje všechny zúčastněné. Každý z nás je jedinečný, a pokud je ve spolupráci reciprocita, pomáhá rozvíjet nejen zapojené spolupracovníky, ale především ty, pro které jsou takto realizované projekty určené.

Jak vznikl portál Pro průvodce? A jak je spojený s CopyAkademií?

Od 11. dubna 2020 realizuju také projekt ProPrůvodce.cz a od 11. července 2020 pak i partnerský projekt rozšiřující zážitkové procházky po Praze i o výlety, a to Českem křížem krážem :: zážitkové výlety

Své zkušenosti s on-line marketingem, copywritingem a obsahovými strategiemi, o které jsem se dělila a dělím s účastníky kurzů CopyAkademie.NET tu zužitkovávám nejen při propagaci aktivit, které organizuju, ale ráda také podpořím, třeba konzultací, projekty kolegů v oboru nebo i v jiných souvisejících oblastech, ať už v cestovním ruchu nebo při propagaci zážitkových a kulturních akcí. A protože si ráda hraju se slovy, projekt Praha křížem krážem najdete také zadáním webové adresy www.PrahouKolemDokola.cz.

Jsem členkou Syndikátu novinářů ČR, Asociace průvodců ČR a přidruženou členkou Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, mám profesní osvědčení průvodce cestovního ruchu a průvodce Prahou, které jsem získala ve škole cestovního ruchu TYRKYS. Studuju cestovní ruch na Metropolitní univerzitě v Praze a jsem také účastnicí kurzů Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Profesní profil na portálu Na volné nozeProfil na portálu NaučmeSe.cz.

Profil v katalogu Pro průvodce.

Rozhovor pro magazín Wonline Jany Pokorné: